Zalety posiadania higrometru

Zalety posiadania higrometru

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w higrometru. Niezależnie od tego, czy mowa o miejscu pracy, sypialni czy salonu – higrometr sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, zwierzęta oraz rośliny. Bez względu na powód, zakup wysokiej jakości higrometru może pomóc w zapewnieniu precyzyjnych odczytów o każdej porze dnia i nocy. Oto zbiór kilku zalet higrometru, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia!

Ale czym w ogóle jest higrometr...?

To nic innego jak przyrząd meteorologiczny, który mierzy wilgotność powietrza. W naszych domach najczęściej przyjmuje on formę zawieszonej na ścianie, elektronicznej stacji pogodowej, podając również inne wartości takie jak temperatura w pomieszczeniu i na zewnątrz, ciśnienie, godziny wschodów bądź zachodów słońca. Higrometr stanowi wtedy dodatek do urządzenia, dzięki któremu wiesz, jaka jest prognoza pogody. Jasło, Katowice, Warszawa – bez znaczenia, w jakim rejonie mieszkamy, każdy z nas lubi być na bieżąco ze stanem pogodowym. Inwestując w urządzenie posiadające funkcję higrometru możesz zupełnie przy okazji śledzić poziom wilgotności powietrza w miejscu, w którym przebywasz. Jednak... dlaczego warto?

Przede wszystkim zdrowie

Narażenie na niewystarczający poziom wilgotności wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia naszego, naszych wszystkich domowników, w tym zwierząt, a także roślin. Zwróć uwagę, jak marnieją rośliny (szczególnie egzotyczne takie jak monstery) pozbawione wysokiego poziomu tej wilgotności, głównie zimą, gdy włączamy wysuszające powietrze kaloryfery. To dlatego ważne jest, aby wilgotność była na odpowiednim poziomie. Nie może być zbyt niska, ponieważ źle się czujemy, możemy nabawić się alergii i duszności nocnych, do tego szybciej starzeje się na nasza skóra. Natomiast zbyt wysoki poziom wilgotności zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju bakterii i pleśni. Niektóre z nich są trujące i bezpośrednio zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.

Higrometr – nie tylko dla roślin i zwierząt

Ekstremalnie wysoki bądź niski poziom wilgotności może narazić nas również na bolesne straty materialne.  Dość popularnym zjawiskiem są  uszkodzenie instrumentów muzycznych, sprzętów elektronicznych i mebli. W suchym lub zbyt wilgotnym powietrzu szybciej rozstroi się Twoja gitara, parkiet zacznie skrzypić, a meble z czasem odkształcać i/lub pękać. Za to w przypadku zbyt wysokiej wilgotności obiektyw drogiego aparatu może się zagrzybić, narazisz również na zniszczenia wszelkiego rodzaju fotografie. Wilgotne, ale ciepłe powietrze to idealne warunki, by doprowadzić do katastrofy, zwłaszcza że pleśń z łatwością rozwija się praktycznie wszędzie. I to właśnie higrometr pozwoli Ci śledzić poziom wilgotności powietrza i kontrolować go. Polecamy!