Wydanie własnej książki. Trzy poradniki o spełnieniu marzeń!
Wydanie własnej książki spędza sen z powiek wielu z nas – czy to pisarzom-hobbystom, czy autorom doświadczonym, z niejedną pozycją na rynku. Jeśli jednak dopiero co zaczynasz swoją przygodę, przyda Ci się wsparcie merytoryczne. Sztuka narracji, rozpracowania swojego stylu oraz nadanie stylizacji postaciom nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Oto trzy tytuły poradników, które mogą Ci pomóc!
„Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga
Jedną z popularniejszych, a zarazem o charakterze edukacyjnym książek jest wspomniany już w nagłówku „Pamiętnik rzemieślnika” autorstwa cenionego na świecie pisarza – Stephena Kinga. To pozycja obowiązkowa zarówno dla autorów, jak i wszystkich fanów jego twórczości. Znajdują się w niej porady odnoszące się do poszukiwania weny oraz wskazówki, jak pisanie pogodzić z codziennością; wszystko podane w formie lekkiego stylem przewodnika o charakterze autobiografii.
Wydanie własnej książki „po bandzie”
„Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” Jakuba Winiarskiego to, w przeciwieństwie do Kinga, zbiór konkretnych uwag dotyczących tylko i wyłącznie kształtowania powieści od podstaw, które pisanie oraz wydanie własnej książki czynią prostszym i ogólnodostępnym. Publikacja liczy ponad sześćset stron, na których znajdują się nie tylko obrazowe przykłady zastosowania technik narracyjnych, ale również wyjaśnienia pojęć takich jak Strzelba Czechowa, research i kanon, technika foreshadowingu czy head-hopping. Na stronach znajdują się również ćwiczenia pomocnicze oraz cały segment rozdziałów poświęcony wydaniu książki w wydawnictwie. To idealny pomysł na prezent – dla każdego, kto marzy o pisaniu lub juz kształtuje swój first draft, by stał się pełnoprawną powieścią.
„Edycja tekstów” – z myślą o korekcie i redakcji
Przy czym w żadnym z powyższych tytułów nie znajduje się rozdział poświęcony pracy redaktorów, korektorów i edytorów zarówno beletrystyki, jak i tekstów internetowych, artykułów prasowych czy prac lektorskich. Tu naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Adam Wolański pod patronatem i wydaniem Polskiego Wydawnictwa Naukowego z pozycją „Edycja tekstów”. To tak zwana „biblia” każdego redaktora i korektora, która zgłębia tajniki ich pracy. Dzięki niej poznasz zasady interpunkcyjne, którymi rządzi się dialog powieści oraz jak w książce powinno prowadzić się zapis myśli, odmieniać nazwiska bohaterów z różnych części świata czy od jakiej litery zapisywać marki samochodów.
W rzeczywistości każda z tych książek to idealny pomysł na prezent, jednocześnie wszystkie trzy pozycje wzajemnie się uzupełniają. To zbiór anegdot dotyczących pisania i wskazujących cel tego zawodu oraz pokazujących na konkretnych przykładach, jak pisać, by nas czytali. To, wbrew pozorom, wcale nie jest aż takie proste.