Wszystko, co warto wiedzieć o wydaniu swojej książki

Wszystko, co warto wiedzieć o wydaniu swojej książki

Proces wydawniczy dla wielu osób jest czymś naprawdę skomplikowanym. To dlatego często w połowie drogi decydują się oni na porzucenie swoich marzeń i rezygnację z upublicznienia swojego dzieła. Warto jednak pamiętać, że choć na początku wydaje się to dość trudne, z każdym kolejnym krokiem staje się bardziej przejrzyste. Przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić to w sposób logiczny i przystępny. W końcu debiutuje się tylko raz w życiu.

Dlaczego warto wydać własną książkę?

Wydanie własnej książki to niewątpliwie ogromne przeżycie. Nie każdy jednak decyduje się na tak ważny krok. Niestety wiele osób odkłada wydanie powieści, albo całkiem z niej rezygnuje. Warto jednak pamiętać, że nie ma nic piękniejszego, niż podzielenie się swoim dziełem z innymi odbiorcami. Oczywiście pisanie do szuflady może być przyjemne i satysfakcjonujące, ale prędzej czy później każdy autor chce sięgnąć po więcej. Właśnie wtedy powinna pojawić się pierwsza myśl o tym, że warto jednak swoją książkę wydać. W ten sposób będzie mógł zapoznać się z nią dosłownie każdy. Im wcześniej zrobi się taki krok, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli planuje się karierę pisarską.

Wydawnictwo tradycyjne, czy self-publishing?

Z całą pewnością jest to jedno z najtrudniejszych pytań, gdy bierze się pod uwagę wydanie własnej książki. Wielu początkujących autorów decyduje się na spróbowanie przygody z tradycyjnym wydawnictwem. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwane rezultaty, ponieważ wydawnictwa często odrzucają debiutantów bez doświadczenia. Właśnie w takiej sytuacji z pomocą przychodzi self-publishing. Kto może z niego skorzystać? Dosłownie każdy, ponieważ self-publishing polega na samodzielnym wydaniu swojej książki. To oznacza tylko jedno. Cały proces zależny jest autora, który może decydować o swojej powieści od A do Z. W końcu do ustalenia pozostaje wiele znaczących kwestii, takich jak dobór czcionki, szata graficzna, czy nawet okładka. Kluczowy jest także ustalony nakład. Wszystko to zostaje ustalone indywidualnie.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Warto jednak pamiętać o tym, że w systemie self-publishing, opłatę za wydanie książki ponosi właśnie jej autor. W tym przypadku wydanie własnej książki może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tej cenie powinna znaleźć się jednak korekta, a także kontrola całej książki. Warto jeszcze wcześniej ustalić, jak wiele egzemplarzy ukaże się w ramach tej publikacji. Często minimalna ilość jest określona, ale ilość maksymalną można zmieniać wedle uznania.