Wirtualne pieniądze, czyli kryptowaluty – czym są?
Z każdym rokiem coraz więcej osób interesuje się alternatywnymi sposobami zarobku. Jedną z nich jest inwestycja w wirtualne pieniądze cieszące się z każdym rokiem coraz większą popularnością. Hossa na rynku kryptowalut, która miała miejsce w 2021 roku, a wcześniej w 2017 przekonuje wiele osób, że warto inwestować w ten rynek. Na czym polega fenomen wirtualnych pieniędzy?
Czym jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to innowacyjny system księgowy, który pozwala na zakupienie i bezpieczne przechowywanie informacji określających stan ich posiadania przez konkretnych inwestorów. Wspomniany stan jest opisywany za pomocą jednostek umownych, a każda kryptowaluta ma inną jednostkę. Wszystkie dane o wirtualnej walucie opierają się na dedykowanym kodzie, a ten z kolei jest oparty na technologii Blockchain. Czym jest ta technologia? To system transakcyjny, na którym opierają się prawie wszystkie dostępne wirtualne pieniądze.
Głównym czynnikami wpływającymi na popularność kryptowalut jest możliwość szybkiego zarobku (przy odpowiedniej wiedzy, a także odpowiednim kapitale) oraz anonimowość. Poszczególne transakcje księgowe opierają się na sieci P2P, a wymiana środków pomiędzy dwoma odmiennymi portfelami opiera się na wcześniej wspomnianej technologii Blockchain. Posiadacz kryptowaluty zatem jest identyfikowany wyłącznie za pomocą portfela składającego się z długiego ciągu znaków.
Jak handlować wirtualnymi pieniędzmi?
Pieniądze cyfrowe są otrzymywane w wyniku tzw. kopania (ang. mining). Proces ten polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej tzw. koparki – komputera stworzonego do celu kopania kryptowalut. W wyniku wykonania obliczenia dokonanego przez komputer otrzymuje się określoną liczbę danej kryptowaluty. To, jaką ilość dostaniemy, zależy od m.in. rodzaju wydobywanej kryptowaluty, mocy koparki oraz liczby osób, które również zajmują się tzw. kopaniem. W pierwszych latach dominował Bitcoin i z resztą nadal to najpopularniejsza waluta wirtualna o największej wartości. Obecnie rynek wirtualnych pieniędzy składa się z 3000 różnych kryptowalut. Ta liczba pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten rynek. Coraz mniej osób jednak „kopie” kryptowaluty, ponieważ jest to bardzo kosztowne. Atrakcyjną alternatywą stały się giełdy kryptowalut.
Czym są giełdy kryptowalut?
Giełda kryptowalut to platforma, która pozwala zakupić lub sprzedać wcześniej zakupioną kryptowalutę w określonej ilości. W czasie trwania hossy ilość giełd mocno wzrasta. Jednak wśród ogromnego wyboru najbardziej znanymi (również zaufanymi) są Binance, Bittrex czy Coinbase.