Self-publishing - czyli jak wydać własną książkę?

Self-publishing - czyli jak wydać własną książkę?

Wydanie własnej książki nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Self-publishing to bardzo popularna forma wydawania książek, polegająca na samodzielnej publikacji materiałów, bez tradycyjnych pośredników, jak księgarnia czy wydawnictwo. Sprawdź porady, jak wydać własną książkę!

Self-publishing krok po kroku

Wydanie własnej książki w modelu self-publishing staje się coraz bardziej popularne. Należy mieć świadomość, że poprzez ograniczenie pomocy pośredników, wszelkie obowiązki związane z wydaniem książki przypadają na autora. Samodzielne wydanie książki daje autorowi przede wszystkim pełną kontrolę nad jej treścią, jak i okładką. Dodatkowo, nie musi dzielić się zyskiem z wydawnictwem, który zazwyczaj występuje w nierównych proporcjach, z przewagą zysku dla wydawnictwa. Przede wszystkim autor powinien zlecić zarówno redagowanie jak i korektę tekstu. Wiąże się to z samodzielnym znalezieniem odpowiednich specjalistów. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie okładki, a także wybór papieru, formatu książki i rodzaju druku. Te kwestie również warto skonsultować ze specjalistami, zwłaszcza, jeśli nie mamy pojęcia, jak się za to zabrać. Autor zobowiązany jest także do określenia wielkości nakładu oraz znalezienia drukarni. Wydanie własnej książki może zatem okazać się nie lada wyzwaniem, ale ogromną zaletą jest fakt, że mamy bezpośredni wpływ na cały proces, a wydanie książki przebiega na własnych zasadach.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Koszty wydania własnej książki mogą być różne. Wszystko zależy od tego, jakie procesy zostały zlecone specjalistom. Mowa tutaj o grafikach czy firmach zajmujących się redakcją i korektą. Wpływ na cenę ma również wybór papieru, a także rozmiar książki. Można zatem stwierdzić, że niemalże każda decyzja autora w procesie wydawania książki ma wpływ na finalne koszty jej wydania. Chcąc jednak nieco bardziej przybliżyć informacje na temat kosztów wydania własnej książki, można określić, że jest to kwota kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że całkowity koszt ze sprzedaży książek trafia tylko i wyłącznie do portfela autora.

Jak wypromować własną książkę?

Najlepszym sposobem na wydanie swojej własnej książki są media społecznościowe. Autor, decydujący się na wydanie książki w modelu self-publishing, który posiada już pewną społeczność w mediach społecznościowych, może założyć, że obserwujący będą potencjalnymi kupcami książki. Najlepiej, aby książka była związana z tematyką prowadzonego bloga lub kanału. Jeśli na mediach społecznościowych dostarczamy treści dotyczących zdrowego odżywiania, to wydanie własnej książki ze zdrowymi przepisami może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dlatego najlepszym sposobem na promocję własnej książki jest zbudowanie pewnej społeczności i nawiązanie z nią relacji.