Self-publishing - czyli jak samodzielnie wydać książkę

Self-publishing - czyli jak samodzielnie wydać książkę

Samodzielne wydanie książki daje ogrom satysfakcji, jednak nie jest to prosta sprawa. Zanim zdecydujesz się wydać książkę w modelu-self-publishing, zorientuj się, jakie kroki powinieneś wykonać. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest self-publishing i co musisz zrobić, żeby samodzielnie wydać książkę.

Czym jest self-publishing?

Self-publishing to nic innego, jak samodzielne wydanie własnej książki. Musisz pamiętać, że wymaga to ogromu pracy, gdyż na autorze spoczywa nie tylko napisanie treści książki, ale również zaprojektowanie okładki, korekta tekstu, wydruk nakładu czy jego magazynowanie. Jednak wielu autorów decyduje się wydanie książki w modelu self-publishing. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą być niezależne i wydać książkę tylko i wyłącznie na swoich zasadach. Autor posiada pełną swobodę twórczą. Dodatkowo, samodzielne wydanie książki to również możliwość czerpania pełnych zysków, bez konieczności dzielenia się z wydawnictwem. Przy dobrej organizacji, samodzielne wydanie własnej książki może okazać się doskonałym pomysłem!

Samodzielne wydanie książki - o tym musisz pamiętać!

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wydanie książki, to wiedz, że czeka Cię wiele pracy. Jednak efekt finalny może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, zaraz po opracowaniu treści i formy książki, następnym krokiem jest wysłanie tekstu do redakcji i korekty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w książce nie ma żadnych błędów i literówek. Dodatkowo, redaktor może poprawić błędy merytoryczne, jeśli takowe się pojawią. Kolejnym krokiem jest przygotowanie oprawy graficznej - w tym przypadku niezbędna może okazać się współpraca z odpowiednim grafikiem, który doskonale uchwyci naszą wizję okładki. Jednym z ostatnich elementów, tuż przed publikacją, jest wysłanie książki do składu i druku. Każdy krok przybliżający Cię do samodzielnego wydania książki jest niezwykle ważny. Istotna jest przede wszystkim współpraca ze specjalistami.

Jak sprzedawać samodzielnie napisaną książkę?

Promocja książki to niezwykle ważny aspekt. W końcu po napisaniu książki chcemy, aby trafiła ona do jak najszerszego grona odbiorców. Jeśli wydaliśmy książkę samodzielnie, to również promocja stoi po naszej stronie. Najlepszym miejscem, w którym możemy promować naszą książkę są media społecznościowe. Do sprzedaży niezbędny będzie także sklep internetowy. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować strategię marketingową.