Prognozowanie pogody – krótka historia

Prognozowanie pogody – krótka historia

Prognoza pogody to nowoczesne narzędzie, które pozwala przewidzieć warunki pogodowe. Dzięki postępowi technologicznemu możemy sprawdzić, jaka pogoda będzie w danej miejscowości za parę, dni, tydzień czy dwa tygodnie. Jeśli zastanawia Cię, jak powstają numeryczne prognozy, to zapraszamy do przeczytania artykułu.

Historia prognozy pogody

Wiedza pozwalająca przewidzieć pogodę była chętnie wchłaniana przez uczonych już od tysiącleci. Już w starożytnej Grecji oraz w mocarnym Rzymie mędrcy wnikliwie analizowali niebo, aby przewidzieć jakie warunki będą dnia następnego. Analizy były niezwykle potrzebne, aby zbiory pozwalały wykarmić wszystkich mieszkańców, a także żołnierzy. Zainteresowanie pogodą wykazywał między innymi Arystoteles, który w roku 340 p.n.e. opracował dzieło o nazwie „Meteorologica”, w którym opisał powtarzalne zjawiska pogodowe. Wiedzę tego typu przekazywano z pokolenia na pokolenie. Prawdziwym przełomem w kwestii przewidywania pogody był telegraf. Urządzenie to dawało możliwość zarządzania obserwacjami i gromadzenia danych w tym samym czasie. A kiedy została opracowana pierwsza prognoza pogody? W 1861 roku w gazecie The Times. Taki rezultat zawdzięczamy dwóm żeglarzom - Franics’owi Beaufort’owi oraz Robert’owi FitzRoy’owi.

Pierwsze prognozy numeryczne

Od opublikowania pierwszej prognozy pogody musiało upłynąć sporo czasu, aby uzyskać prognozę, jaką znamy teraz. W XX wieku fizyk norweskiego pochodzenia Vilhelm Bjerknes ujął zachowania mas powietrza, tak jakby opisywał zachowania płynów. Implementując założenia hydrodynamiki oraz termodynamiki opracował on układ równań różniczkowych. Problemem było jednak to, że równania były zbyt skomplikowane, aby ktokolwiek mógł je rozwiązać. Z pomocą przyszedł doświadczony fizyk z Wielkiej Brytanii - Lewis Fry Richardson. Fizyk w rezultacie, dzieląc atmosferę nad Europą na równe pola, stworzył pierwszą numeryczną prognozę pogody. Niestety prognoza pogody w jego wersji kompletnie się nie przyjęła, przez brak uwzględniania założeń matematycznych. Tak naprawdę największym bodźcem do rozwoju numerycznej pogody był komputer. I tak oto pierwsza numeryczna pogoda, pojawiła się za pomocą komputera ENIAC w 1952 roku.

Jak powstaje numeryczna prognoza pogody?

Obecnie jest wszędzie dostępna prognoza pogody. Jasło i inne polskie miasta dysponują swoimi serwisami pogodowymi, na których każdy Polak może sprawdzić nadchodzącą pogodę. Jednak nie każdy serwis korzysta ze specjalistów, ponieważ dane można zwyczajnie kupić lub otrzymać za darmo z centrów prognostycznych. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych serwisów, które biorą pod uwagę wiele czynników pogodowych.