Poradnik kryptowalut - co musisz wiedzieć?
Jednym z największych wyzwań stojącym przed osobami, które zamierzają inwestować w kryptowaluty jest umiejętność odróżnienia faktów od mitów. Tych drugich jest w świecie kryptowalut bardzo dużo. Analitycy na co dzień zajmujący się tym rynkiem przestrzegają, że Bitcoin i inne wirtualne waluty dalej charakteryzują się dużą zmiennością - co może doprowadzić do utraty zainwestowanych środków. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kryptowalutac przed zainwestowaniem w nie.
Czym jest kryptowaluta?
Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które powstają przy użyciu oprogramowania sieciowego - oparte są w dużej mierze na technologii blockchain. Utrzymuje ona odporny na manipulację zapis transakcji, śledząc, kto jest właścicielem danej waluty. Bardzo istotną cechą kryptowalut jest ich zdecentralizowany charakter. Działają one bez organu centralnego, takiego jak na przykład bank lub rząd.
Biała księga kryptowaluty
Na rynku dostępnych jest wiele kryptowalut. Część z nich określana jest jako monety, a inne jako tokeny - wszystko zależy od sposobu ich wykorzystania. Niektóre z nich stanowią jednostki wymiany za towary lub usługi, a inne są magazynami wartości lub służą do obsługi sieci komputerowych.
Dokumentem, który dokładnie opisuje specyfikę danej kryptowaluty jest White Paper. Przed inwestycją w konkretną walutę, warto zapoznać się z zapisami białej księgi konkretnego altcoina. Zawarte są w niej informacje między innymi o tym, jak twórcy projektu chcą rozwijać waluty z określeniem ram czasowych. To istotny komunikat z punktu widzenia inwestora. White Paper to również szczegółowe informacje na temat konkretnej waluty. Jeśli więc zawarte w niej dane są niekompletne lub opisane powierzchownie, to można się spodziewać, że sam projekt jest mało rokujący na przyszłość.
Co wpływa na wartość kryptowaluty?
Wirtualne waluty, takie jak Bitcoin to aktywa o wysokiej zmienności - informuje o tym każdy poradnik kryptowalut. Często wystarczy drobna wzmianka jednej z większych instytucji finansowych, aby cena danej waluty spadła lub wzrosła o kilkanaście procent w ciągu doby. Mało tego, nie muszą to być w ogóle instytucje finansowe. Najdobitniej pokazuje to przykład wpisów Elona Muska, który przy pomocy kilku wpisów na Twitterze znacząco zwiększył popyt - a co za tym idzie również cenę - na Bitcoina.
Oczywiście na wartość kryptowalut wpływ ma również cały szereg czynników ekonomicznych. Nie bez znaczenia są takie elementy jak kondycja globalnej gospodarki lub sytuacja na światowych giełdach. Wszystko to może przyczynić się do zmiany wartości kryptowaluty.