Od mrozów po upały

Od mrozów po upały

Niemalże każdy miesiąc w Polsce ma swoje popularne przysłowie, które często wypowiada się po zmianie kartek w kalendarzu. Wiele z nich dotyczy bardzo dużej zmienności pogody. W naszym kraju faktycznie niektóre momenty w roku są bardzo trudne do przewidzenia, o czym możemy przekonać się każdego dnia, niezależnie od miesiąca i pory roku.

Wakacyjne trudności z pakowaniem

Doświadczają tego przede wszystkim urlopowicze, którzy naprawdę muszą być gotowi na wszystko. Wielokrotnie humor sierpniowym wyjazdom psują ulewne deszcze oraz burze z piorunami nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Z drugiej strony styczniowe eskapady na narciarskie szaleństwo kończą się dodatnią temperaturą oraz beznadziejnymi warunkami zjazdowymi. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie prognoza pogody. Jasło, Międzyrzecz, Jelenia Góra - nie ma żadnego znaczenia, w którym regionie naszego kraju się znajdujemy. Dlatego gorąco polecamy zabezpieczyć się na wszelki wypadek i wziąć ze sobą nieco więcej bagażu. Dzięki temu każdy plażowicz będzie wyposażony w kurtkę przeciwdeszczową na czarną godzinę, a narciarz i snowboardzista w wygodne buty do chodzenia po górach.

Skąd biorą się takie anomalie?

Teoretycznie Polska znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. W praktyce jednak pięć bardzo silnych wpływów ma bardzo duże znaczenie w kontekście kształtowania pogody. Zimą najczęściej mamy do czynienia z arktycznymi masami powietrza z północy. Latem ich napływ może spowodować znaczące ochłodzenie i zaprzestanie marzeń o brązowej opaleniźnie wyrobionej podczas plażowania. Z drugiej strony od południa mamy dwa bardzo istotne regiony, niejako determinujące pogodę w cieplejszych miesiącach. Znad Atlantyku oraz Morza Śródziemnego dochodzi do nas nieco wilgotniejsze, aczkolwiek cieplejsze powietrze. Stepowe masy z Azji przynoszą natomiast upały, dające się we znaki szczególnie podczas letnich miesięcy.

Najlepsze miejsca do wypoczynku

Przy okazji wyjazdów na wakacje warto pamiętać o rozmaitych alternatywach. Jeżeli decydujemy się na pozostanie w hotelu, warto wybrać ośrodek posiadający rozmaitą liczbę atrakcji. Z pewnością do takich należy rozbudowany kompleks SPA i wellness z basenem, jacuzzi oraz saunami. Pozwala to spędzić czas nawet wtedy, gdy za oknem leje deszcz oraz wieje bardzo silny wiatr. Rodziny z dziećmi poszukają możliwości animacji dla swoich pociech. Bez wątpienia taki rodzaj aktywności będzie ciekawym oderwaniem od szarej rzeczywistości za oknem, a dodatkowo maluchy spędzą czas ze swoimi rówieśnikami.