Jak wygląda wydanie własnej książki?

Jak wygląda wydanie własnej książki?

Napisałeś książkę i co dalej? To pytanie bardzo często pojawia się w głowie początkujących pisarzy, którzy po skończeniu swojego dzieła nie wiedzą, jak zrobić kolejny krok naprzód. Faktycznie z reguły jest to najtrudniejszy moment w całym procesie tworzenia i właśnie dlatego warto przygotować się do niego znacznie wcześniej. W ten sposób posiadać się będzie odpowiedni plan, który zastosuje się po zakończeniu pisania.

Jak wyglądanie wydanie własnej książki?

Wydanie własnej książki to często długi i skomplikowany proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zadać sobie kluczowe, zdecydowanie najważniejsze pytanie, a mianowicie - lepiej wydać książkę w systemie tradycyjnym, czyli współpracując z jednym ze znanych wydawnictw, czy lepiej oprzeć się na self-publishingu? Obie opcje mają swoje wady i zalety i dlatego warto im się przyjrzeć. Często jednak wydawnictwa odrzucają debiuty i wtedy faktycznie pozostaje jedynie możliwość samodzielnego wydania takiej książki. Ta opcja ma jednak dużo plusów i warto je sobie nieco przybliżyć.

Dlaczego warto skorzystać z opcji self-publishing?

Self-publishing jest opcją chętnie i często wybieraną przez początkujących pisarzy. Również dlatego, iż zdarza się, że jest to jedyna możliwość, aby książka została w ogóle wypuszczona na rynek. Warto jednak zaznaczyć, iż nie oznacza to, że samodzielne wydanie własnej książki jest gorszą opcją. Wiele osób nawet preferuje tę możliwość. Dlaczego? Ponieważ pozostawia ona sporą swobodę i możliwość decydowania o wszystkim samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że naturalnie wiąże się to z kosztami, które często mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Co jednak znajduje się w cenie? Zazwyczaj jest to wydruk około tysiąca egzemplarzy, co zwłaszcza na początku jest naprawdę dużą ilością! Oprócz tego zaprojektowanie i wykonanie okładki, a także całe przygotowanie do druku, oraz wcześniejsza korekta.

Co dalej?

Co zrobić po tym, gdy już wydało się książkę w opcji self-publishing? W tym momencie należy zastanowić się nad dalszą promocją. Jak ją przeprowadzić? Możliwości jest kilka. Najlepiej zawrzeć współpracę z jakąś księgarnią, która zgodzi się umieścić książki w sprzedaży. Warunki takiej współpracy mogą być różne i ustalane są indywidualnie. Wydanie własnej książki powinno wiązać się także ze spotkaniami autorskimi i rozmowami z czytelnikami. Również podczas takich spotkań można sprzedać sporo egzemplarzy swojej książki i przede wszystkim zachęcić do jej przeczytania.