Jak wygląda wydanie własnej książki?

Jak wygląda wydanie własnej książki?

Wielu początkujących pisarzy marzy o tym, aby móc w końcu wydać swoją własną książkę. Jest to bowiem dla nich ogromna szansa i okazja do tego, aby więcej osób zapoznało się z ich twórczością. Czasami konieczne jest jednak samodzielne wydanie takiej książki. Z tego też powodu warto wiedzieć, czym jest self publishing i kiedy najlepiej jest się na niego zdecydować. Wiąże się on bowiem z wieloma plusami, które nawet dla początkującego autora są istotne.

Jak wygląda wydanie własnej książki?

Wydanie własnej książki może odbywać się na dwa sposoby. Przede wszystkim można wydać ją z ramienia wydawnictwa, które zapłaci za wszelkie prace związane z przygotowaniem, oraz wydaniem książki. Zdarza się jednak tak, że początkujący pisarz ma problemy ze znalezieniem wydawcy, który się tego podejmie. Nie ma jeszcze odpowiedniej renomy, a jego książki nie są nikomu znane. Wtedy z pomocą może przyjść drugi sposób wydania, a więc wydanie w systemie self-publishing, który w naszym kraju zalicza tendencję wzrostową i interesuję się tym sposobem coraz więcej początkujących twórców, którzy nie chcą już dłużej czekać na swoją szansę.

Jakie zalety ma wydanie własnej książki w systemie self-publishing?

Warto również wiedzieć, jakie zalety ma wydanie własnej książki we wspomnianym już systemie. Przede wszystkim twórca może zarządzać wszystkim od A do Z. Decydować można o okładce, nakładzie, choć najczęściej musi zostać osiągnięty próg minimalny ustalony przez wydawnictwo self-publishing, o rodzaju druku, a także o późniejszej dystrybucji. Autor otrzymuje wszystkie książki i sam może zadecydować, co z nimi zrobi i gdzie je umieści. Niemniej jednak najczęściej takie osoby decydują się na współpracę z księgarniami, na ustalonych wcześniej warunkach współpracy.

Ile kosztuje wydanie własnej książki i, co można znaleźć w cenie?

Tym, co czasem zniechęca początkujących autorów, jest cena. Warto bowiem zaznaczyć, że wydanie własnej książki w systemie self-publishing jest płatne i całą kwotę pokrywa właśnie autor, który zleca przygotowanie i wydruk swojej książki. O jak wysokich kosztach mowa? Tutaj wiele zależy od ilości stron, rodzaju okładki, druku i tak dalej. Ze względu na to, cena najczęściej ustalana jest po prostu indywidualnie. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że średni koszt wydania takiej książki to kilkanaście tysięcy złotych. Możliwe są także późniejsze dodruki, ale pamiętać trzeba, że każdy dodruk wiązać się będzie z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Wyliczana jest ona w zależności od ilości.