Jak wydać własną książkę?

Jak wydać własną książkę?

Wydanie własnej książki to niewątpliwie duże marzenie każdego, kto pisze do szuflady. Czasami jednak wydaje się to trudne, a cały proces wydawniczy skomplikowany i zniechęcający. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się do tego zabrać, oraz kiedy warto skorzystać z tak zwanej opcji self-publishingu, która dla wielu młodych autorów jest najlepszą opcją, aby rozpocząć swoją karierę i zaprezentować światu swoje dzieła.

Dlaczego warto rozważyć wydanie własnej książki?

Na pewno każdy, kto pisze, ale jeszcze nigdy nic nie opublikował, przynajmniej raz zastanawiał się nad tym, aby puścić swoje dzieło w świat. Nie zawsze jednak klasyczne wydawnictwa wychodzą naprzeciw debiutantom bez doświadczenia. Właśnie, wtedy najlepszym możliwym pomysłem staje się self-publishing, który w naszym kraju zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem. Faktycznie jest to doskonały sposób na to, aby sprawić, że wydanie własnej książki przestanie być już tylko odległym planem, czy marzeniem, a zacznie być faktem. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób wykonać wszystko od A do Z.

Jakie zalety ma opcja self-publishingu?

Na pewno warto zastanowić się również nad tym, jakie największe plusy ma ta metoda. Przede wszystkim autor staje się jednocześnie głównym nadzorującym swoją książkę. To dlatego wszystkie decyzje musi podejmować samodzielnie. Dla wielu jest to doskonała wiadomość, gdy nie muszą radzić się w żadnej sprawie swojego wydawnictwa. W takim przypadku samemu wybiera się szatę graficzną i ewentualne rysunki lub zdjęcia, które znajdą się wewnątrz powieści. Do tego dochodzi również kwestia okładki. Tutaj także pojawia się dowolność. W tym przypadku pisarz faktycznie jest całkowicie odpowiedzialny za swoje dzieło i musi odpowiednio je dopracować, aby efekt końcowy zaskoczył każdego. Dzięki temu wydanie własnej książki staje się po prostu ogromną przyjemnością.

Ile kosztuje wydanie własnej książki i co zawiera cena?

Warto też wiedzieć, ile kosztuje mniej więcej, samodzielne wydanie własnej książki. A więc na jaką kwotę należy się przygotować? Tutaj wiele zależy od grubości, nakładu i ogólnej prezentacji książki. Od tego, czy w środku znajdują się obrazki, czy też nie, a także od wybranej okładki. Z reguły jest to jednak koszt kilkunastu tysięcy złotych. W cenie jest także korekta treści, a także cała oprawa graficzna. W ten sposób można mieć pewność, że nad powieścią pracują profesjonaliści i wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a książka będzie prezentować się idealnie na półkach księgarni.