Jak wydać własną książkę?
Jesteś początkującym pisarzem i zastanawiasz się, w jaki sposób opublikować swoją twórczość? Możliwości jest kilka, jednak niektóre z nich wiążą się z ryzykiem, szczególnie jeśli myślisz o nawiązaniu współpracy z dużym wydawnictwem. Aby być w pełni niezależnym autorem, warto sprawdzić inną opcję, o której dziś opowiemy nieco więcej.
Kilka słów o wydawnictwach
Współpraca z dużym i popularnym wydawnictwem książkowym to jedna z pieszych myśli, które pojawiają się w głowie początkującego pisarza. Nie jest to jednak tak kolorowa sytuacja, jak się wydaje. Wydawnictwa często zastrzegają sobie pełne prawo do danej książki, które obowiązywać może nawet przez kilka lat. Jeśli materiał przestanie się sprzedawać, przedstawiciele oficyny mogą wstrzymać jego dystrybucję, a tym samym pozbawić cię dochodu ze sprzedaży. Znane domy wydawnicze zapewniają co prawda zakrojone na szeroką skalę akcje marketingowe, jednak zapisy w kontraktach bywają dla autora krzywdzące.
Jaka jest alternatywa?
Innym sposobem na opublikowanie autorskiej twórczości jest tzw. self-publishing, czyli współpraca z firmą, która pomaga zorganizować cały proces wydawniczy, jednak związane z nim koszty ponosi są twórca. Wydanie własnej książki z pomocą takiej firmy gwarantuje 100% zysków z jej sprzedaży oraz pełną niezależność. Warto dodać, że nie musisz zlecać specjalistom wszystkich zadań związanych z wydawaniem publikacji: jeśli masz znajomego grafika, to może lepiej mu zlecić zaprojektowanie okładki, bo dzięki temu zaoszczędzisz dodatkowe środki. Podobnie jest z korektą czy marketingiem: jeśli czujesz na siłach, możesz zająć się tematem samodzielnie i w każdej chwili zdecydować się na wsparcie doświadczonych profesjonalistów.
Dlaczego self-publishing jest tak popularny?
Wydawanie książek w modelu self-publishing to nie tylko możliwość opublikowania autorskiej twórczości, ale również pełne wsparcie na każdym etapie procesu wydawniczego. Jest to aspekt szczególnie istotny dla początkujących pisarzy, którzy nie do końca wiedzą od czego zacząć. Profesjonalni doradcy z tego typu firm są niezwykle empatyczni i angażują się w każdy projekt, dlatego zrobią co w ich mocy, aby wydawana książka szybko zaczęła przynosić zyski. Podobno wystarczy sprzedaż tylko kilkuset egzemplarzy, aby całkowicie zwrócił się koszt wydawniczy! Self-publishing to również gwarancja pełnej niezależności, braku konieczności podpisywania niekorzystnych kontraktów i umów z księgarniami, które często wymagają wręcz przesadzonych rabatów.