Jak wydać książkę?

Jak wydać książkę?

Wydanie własnej książki to niewątpliwe spore i częste marzenie wielu początkujących pisarzy. Jest to bowiem pewnego rodzaju wstęp do kariery i zaprezentowanie się szerszemu gronu odbiorców. Warto wiedzieć, w jaki sposób zrobić to dobrze, ponieważ debiut ma się tylko jeden, oraz oczywiście zastanowić się nad tym, ile kosztuje wydanie takiej książki i, jaka cena będzie najbardziej opłacalna w przypadku wydawania swojej pierwszej książki, niezależnie od jej tematyki.

Dlaczego w ogóle warto wydać swoją książkę?

Książka w wersji papierowej, gotowej dla czytelnika to, z całą pewnością zwieńczenie długiej drogi, pasji i poświęceń. To właśnie dlatego warto wydać ją po zakończeniu jej tworzenia i w ten sposób zaprezentować ją szerszej publiczności. Jest to bardzo ważne również dla dalszej kariery, jeśli takowa jest planowana przez jej autora. Warto wykonać ten pierwszy i zdecydowanie najważniejszy krok i nie chować swojego dzieła już dłużej w szufladzie. Wydanie książki to także najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się, co opinia publiczna myśli o danym dziele i czego oczekuje. Dla niektórych jest to moment stresujący, ale nie obejdzie się bez niego, jeśli pragnie się wiązać swoją przyszłość właśnie z pisarstwem i publikacją książek.

Jak przygotować się finansowo do wydania książki?

Swoją pierwszą książkę można wydać w dwóch podstawowych wariantach, czyli we współpracy z klasycznym wydawnictwem, podczas której nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów, jak i we współpracy z wydawnictwem prywatnym, tak zwanym modelem self-publishing. W tym przypadku to osoba, która zleca wydanie książki, czyli najczęściej jej autor, ponosi całość kosztów. Warto już wcześniej dowiedzieć się, jak duże są to pieniądze i prawidłowo zaplanować ich inwestycję, a także dopytać, co takiego wchodzi w cenę self-publishingu. Najczęściej jest to korekta gotowego już dzieła, ewentualne poprawki, przygotowanie do druku, dobór okładki i tym podobne kwestie. Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie kwestie niezbędne do wprowadzenia książki na rynek.

Ile to wszystko kosztuje?

Dobrze, w takim razie warto odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wydanie książki? Korzystając z modelu self-publishing, z reguły jest to koszt kilkunastu tysięcy złotych, ale może on różnić się lekko, w zależności od grubości książki, czyli ilości stron, jakie trzeba wydrukować, a także w zależności od wybranej okładki, ponieważ należy zaznaczyć, że jest różnica, pomiędzy okładką miękką, a twardą, wzmocnioną okładką i ona też ma wpływ na koszt.