Jak wydać książkę?
Chcesz wydać swoją książkę, jednak nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. W tym artykule odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania związane z self publishingiem. Zapraszamy do lektury!
Co oznacza wydanie książki?
Jeśli chcesz wydać książkę, to gratulujemy odważnej decyzji. Wydanie książki nie jest prostą sprawą, o czym powiemy w dalszej części artykułu. Musisz wiedzieć, że publikacja może kazać się wyzwaniem i to dopiero będzie wstęp do sukcesu. Książka musi być dobrze wypromowana, aby mogła dotrzeć do wszystkich czytelników. Nie da się ukryć, że każdy autor chce, aby jego książka była komercyjnym sukcesem, dlatego dotarcie do grupy docelowej jest kluczowe.
Czy wydanie książki jest trudnym zadaniem?
Po napisaniu książki z pewnością zastanawiasz się: jak wydać książkę? Czy w Polsce wydanie książki jest trudne? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna. Sam proces wydawania książki zależy od wielu czynników, które na dodatek występują w wyniku indywidualnych preferencji autora. Jeśli chcesz wydać publikację, możesz to zadanie zlecić wydawnictwu lub zdecydować się na wydanie własnej książki (self-publishing).
Zanim podejmiesz decyzję, w jaki sposób wydasz książkę, musisz rozważyć zalety i wady obu wariantów, chociaż w przypadku wydawnictw nie mamy pewności, że będą chcieli wydać nasze dzieło. Jeśli chcesz współpracować z wydawnictwem, sprawdź najpierw, czy dane wydawnictwo spiera debiutantów na polskim rynku. Wybierając konkretne wydawnictwo, dokładnie sprawdź jego profil, czyli to, jakie dokładnie książki wydaje. Są wydawnictwa na rynku, które wydają na przykład tylko kryminały lub czasopisma.
Blaski i cienie Self-publishingu?
Self-publishing to samodzielne wydanie książki na własną rękę, bez udziału wydawnictwa. To oznacza, że musimy zając się właściwie wszystkim. W tym przypadku autor ponosi wszystkie wydatki, lecz jednak zbiera cały zysk. Zanim zaczniemy wydanie swojej książki, musimy się upewnić, że dysponujemy odpowiednimi nakładami finansowymi. W przypadku self-publishingu możemy samodzielnie przeprowadzić cały proces od A do Z lub skorzystać ze wsparcia wydawnictw self-publishingowych. Decydując się na drugi wariant, możemy liczyć na wsparcie przy projektowaniu okładki.
Ciekawą alternatywą jest wydanie również e-booka, czyli książki w formie elektronicznej. Taka forma literatury jest obecnie bardzo popularna. Powodów popularności jest kilka. E-booki odtwarza się za pomocą specjalnych czytników, które często mieszczą się w kieszeni, a ich pamięć pozwala na przechowywanie kilku książek. To oznacza, że swoją ulubioną książkę możemy mieć, na wyciągniecie ręki, dosłownie wszędzie. Wydając książkę, warto rozważyć wydanie elektroniczne.