Jak przebiega wydanie własnej książki?

Jak przebiega wydanie własnej książki?

Wielu początkujących twórców marzy o tym, aby wydać swoją książkę, ale nie za bardzo wie, jak się za to prawidłowo zabrać. Zwłaszcza że, na początku nie zawsze bywa to takie proste i wymaga nie tylko specjalnego przygotowania, ale i doinformowania się w kwestii dostępnych możliwości. Swoją książkę można bowiem wydać, zarówno w modelu absolutnie klasycznym, czyli, współpracując ze standardowym wydawnictwem, jak i w modelu self publishing, w którym to właśnie autor ma najwiecej do powiedzenia w kwestii opublikowania swojej książki.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę wydanie własnej książki?

Wydanie książki to na pewno przełomowy moment w życiu każdego pisarza. W końcu jest to idealna okazja do tego, aby zaprezentować swoje dzieło nowym odbiorcom. Warto wykorzystać ją w stu procentach i zadebiutować w odpowiedni sposób. Wydanie swojej książki to okazja ku temu, aby przekonać się, co takiego myślą o niej postronne osoby. Jest to również możliwość zyskania rozpoznawalności i swojej nowej publiczności. Właśnie dlatego momentu debiutu nie należy odkładać w nieskończoność. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zrobić to w najlepszy możliwy sposób. W końcu zadebiutować można tylko raz w życiu.

Wydanie książki krok po kroku - o czym pamiętać?

Niewątpliwie wydanie książki jest również wymagające. Warto wiedzieć, jak zabrać się do tego w prawidłowy sposób, aby na pewno osiągnąć oczekiwany sukces. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, z jakiego wydawnictwa chce się skorzystać. Generalnie do wyboru ma się dwie możliwości. Albo wydawnictwo tradycyjne, albo wydawnictwo w modelu self publishing. Wiele osób planuje wydanie książki w modelu tradycyjnym, ale w takim przypadku należy liczyć się z tym, że książka musi się spodobać wydawcy, aby została ona przyjęta. Poza tym w takim przypadku twórca ma również niezbyt duży wpływ na to, jak wyglądać będzie sama promocja książki i tym podobne zabiegi. Dodatkowo często potrącana jest bardzo duża prowizja od sprzedaży każdego egzemplarza. Niestety w taki sposób pisarz nie zarabia dużo.

Wydanie książki w systemie self publishing

Właśnie dlatego osoby, które chcą opublikować swoją książkę, powinny wziąć pod uwagę opcje self publishing. Dzięki temu wydanie książki będzie lepiej rozplanowane i pozwoli jej pisarzowi mieć realny wpływ na przebieg publikacji i promocji. W takiej sytuacji to właśnie autor odpowiedzialny jest za odpowiednią promocję, która sprawi, że jego książka zainteresuje się większe grono odbiorców, a co za tym idzie, zwiększy się sprzedaż.