Ile kosztuje wydanie książki?

Ile kosztuje wydanie książki?

Podczas gdy większość znanych pisarzy wybiera współpracę z tradycyjnym wydawnictwem, wielu niezależnych autorów stawia na alternatywną drogę, którą jest self-publishing. Metoda polegająca na samodzielnym wydaniu książki, daje autorom większą kontrolę nad zawartością edycją oraz samą sprzedażą pozycji. W tym artykule sprawdzamy, ile kosztuje samodzielne wydanie książki.

Self – publishing: wady i zalety

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności metody samodzielnego publikowania książek. Duża w tym zasługa znanych blogerów, na czele z Michałem Szafrańskim, którzy z dużym sukcesem wprowadzili swoje pozycje na rynek. Co ważne, sukces ten definiowany jest nie tylko jako korzyści wizerunkowe, ale również czysty zysk finansowy.

Za self-publishingiem przemawia długa lista zalet. Przede wszystkim autor ma większą kontrolę nad wydawaną pozycją. Dotyczy to zarówno jej zawartości, jak i edycji, na które często chcą wpływać wydawcy. Przy samodzielnym wydawaniu książki, mamy decydujący głos dotyczący jej zawartości.

W większości przypadków, samodzielne wydanie książki jest również bardzo opłacalne. Wydawnictwa najczęściej oferują wynagrodzenie równe kilku procent wartości samej książki – najczęściej nie jest to więcej niż 10%. Przy self-publishingu cały zysk trafia do kieszeni autora.

Po stronie wad należy umieścić dwie rzeczy: konieczność zaangażowania swojego czasu oraz środków finansowych. Niestety, osoby chcące samodzielnie wydać swoją książkę muszą liczyć się z tym, że będą musiały poświęcić sporo czasu oraz pieniędzy, zanim pozycja trafi na rynek.

Co wpływa na koszt publikacji?

Pod uwagę należy brać co najmniej kilka rzeczy. Przede wszystkim jest to grubość książki – im ma więcej stron, tym więcej trzeba zapłacić w drukarni. Istotny jest również stan wersji roboczej. Jeśli stanowi ona zaledwie szkic to potrzebne będzie kilka edycji, które są również kosztowne.

Wpływ na finalny koszt ma również wielkość nakładu. Jeśli jest on duży to trzeba liczyć się z większym całościowym wydaniem, ale mniejszym w przeliczeniu na jedną sztukę. Dlatego, bardzo ważne przy self publishingu jest prawidłowe ocenienie potencjalnego zainteresowania kupujących – można to zrobić na przykład organizując przedsprzedaż

Ile kosztuje samodzielne wydanie książki?

Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: ile kosztuje wydanie książki? Biorąc pod uwagę średnie rynkowe stawki, koszt wydania 100 egzemplarzy waha się od 6000 do 9000 złotych. Co ważne, decydując się na większy nakład, ponosimy tylko koszty dodruku. Dlatego, za wydanie 1000 egzemplarzy zapłacimy około 12000-15000 złotych.