Ile kosztuje wydanie książki w modelu self publishing?

Ile kosztuje wydanie książki w modelu self publishing?

Self publishing staje się w Polsce coraz popularniejszy. Korzysta z niego wielu autorów, którzy upatrują w nim sposobu na realizację swojego marzenia, czyli wydania drukowanej książki. Sprawdź, na czym polega ten model i ile kosztuje wydanie takiej pozycji.

Co to jest self publishing?

Self publishing to nic innego, jak samodzielna publikacja, czyli idealna opcja dostępna dla każdego, kto chce, aby jego praca literacka została wydana drukiem. Publikacja własna jest wydawana przez autora i drukowana na żądanie lub za pośrednictwem wydawnictw niezależnych (tzw. vanity press).

Główna różnica między self publishing a wydawnictwem tradycyjnym polega na tym, że self publishing wymaga, aby autor sam zajął się redakcją, drukiem, marketingiem i dystrybucją - w przypadku współpracy z wydawnictwem, to oni odpowiadają za ich realizację

Jakie są zalety self publishingu?

Ten model wydawania książek ma sporo plusów. Pierwszą zaletą samodzielnego wydawania jest to, że autor ma pełną kontrolę nad tekstem. Nie musi zmagać się z redaktorami czy wydawcami, którzy mogą chcieć zmienić bieg książki - na przykład, gdy napisana historia nie pasuje do ich wizji lub że ich zdaniem nie spodoba się ludziom. Wydając książkę samodzielnie, jej autor może napisać, co tylko chce.

Kolejną zaletą jest aspekt finansowy. Osoby wydające swoje działa w modelu self publishingowym zarabiają znacznie więcej na każdej sprzedanej sztuce Ci autorzy, którzy oddają swoje książki do wydawnictwa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że działając w tym modelu, wszystkie początkowe koszty (druk, marketing, grafika) trzeba pokryć samodzielnie.

Mimo że cały proces samodzielnego wydania książki może wydawać się skomplikowany, to z reguły przebiega on znacznie szybciej niż w przypadku korzystania z pomocy wydawnictwa. Przy sprawnym zarządzaniu, całość można zakończyć w mniej niż kilka tygodni.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wydanie książki nie jest jednoznaczna, a określenie dokładnej kwoty jest w zasadzie niemożliwe. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z pomocy jakiś osób będzie korzystał autor. Ci najczęściej sięgają po wsparcie grafików, korektorów oraz marketingowców - część lub nawet wszystkie tego rodzaju czynności można wykonać samodzielnie. Najpoważniejszy koszt związany jest oczywiście z samym drukiem. Tutaj również pojawiają się spore rozbieżności - wydrukowanie jednej książki może kosztować od kilku złotych do nawet ponad 25 zł za egzemplarz. Wszystko zależy od jej objętości, wybranej techniki druku i rodzaju papieru.