Co warto wiedzieć o wydaniu własnej książki?

Co warto wiedzieć o wydaniu własnej książki?

Wydanie własnej książki to z reguły dość długi i bardzo wymagający proces. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia, aby mieć pewność, że wszystko się uda i jednocześnie dopięte będzie na ostatni guzik. Przede wszystkim należy rozważyć zyskującą w ostatnim czasie na ogromnej popularności, opcję self publishing, która obecnie bywa naprawdę niezastąpiona!

Jak wygląda wydanie własnej książki?

O wydaniu własnej książki marzy chyba każdy początkujący pisarz. Na pewno również już na wczesnym etapie, pojawia się u niego, jedno bardzo istotne pytanie. Czy warto wydać książkę we współpracy z tradycyjnym wydawnictwem, czy może wydanie własnej książki przeprowadzić w opcji self-publishing? Tę drugą opcję chwali sobie coraz więcej autorów. Zarówno tych, którzy dopiero debiutują, jak i tych, którzy wydanie pierwszej książki mają już dawno za sobą. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wygląda wydanie takiej książki w opcji self-publishing i czym różni się od standardowego trybu.

Co warto wiedzieć o modelu self-publishing?

Self-publishing zyskuje na popularności. Co należy widzieć o tej opcji? Przede wszystkim wydanie własnej książki w taki sposób, jest bardzo wygodne. Głównie dlatego, że autor sam decyduje o wszelkich kwestiach związanych z przygotowaniem książki i jej wydaniem. Dzięki temu ma on realny wpływ na projekt okładki, czcionki i ogólnego rozkładu druku. Dodatkowo może ustalić ilość wydrukowanych egzemplarzy, ponieważ będzie ona zależeć przede wszystkim od nakładu finansowego. Taki model daje też swobody związane z dystrybucją książek, ponieważ autor może na przykład zawrzeć współpracę z księgarnią, albo sprzedawać je samodzielnie, na przykład z ramienia swojego sklepu internetowego.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Oczywiście warto pamiętać o tym, że osoby, które decydują się na to, aby wydać książkę w systemie self-publishing, muszą za to zapłacić. To autorzy w tym przypadku ponoszą pełne zobowiązanie finansowe. Ile w takim razie może kosztować wydanie własnej książki? Tutaj jest to zależne od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim od rodzaju okładki. Wiadomo bowiem, że okładka sztywna, czy z dodatkowymi zdobieniami, kosztować będzie więcej, niż okładka miękka. Do tego dochodzi ilość stron. Im jest ich więcej, tym koszt będzie naturalnie wyższy. Koszt rośnie również wraz z ilością egzemplarzy. Oczywiście za dodatkową opłatą, istnieje również możliwość dodrukowania większej ilości książek, a więc z tym nie ma raczej problemu.